Legowisko dla psa – jak wybrać odpowiednie?

Pies zazwyczaj staje się częścią rodziny, u której mieszka. Nikt z jej członków nie wyobraża sobie życia bez ukochanego pupila i każdy chciałby dla niego jak najlepiej. Pies z pewnością będzie się czuł w domu jeszcze bardziej szczęśliwy i bezpieczny, jeśli będzie miał swój prywatny kącik do spania. Zazwyczaj takie miejsce służy psu także do innych czynności, ale o tym później. Kącik pupila, czyli legowisko, powinno mieć swoje stałe miejsce. pies powinien wiedzieć, że jest to jego kawałek przestrzeni, w którym może on bezpiecznie odpoczywać.

Legowisko do spania i nie tylko

            Legowisko czworonoga powinno się ustawić w miejscu, w którym nie będzie ono nikomu przeszkadzało Powinno to być miejsce, w którym psiak będzie miał całkowity spokój i z którego nikt go nie wygoni, bo będzie chciał np. sięgnąć coś z szafki. Psy śpią zazwyczaj wtedy, kiedy ich właściciele, można więc legowisko psa postawić w sypialni. Należy jednak pamiętać, żeby pies miał dostęp do swojego spania przez cały dzień. Nawet jeśli właściciele psiaka pojada do pracy i zostawią czworonoga samego, to powinien on mieć całodobowy dostęp do swojego legowiska. Jeśli więc posiada się psa, który lubi gryźć różne przedmioty i w związku z tym jego właściciele zostawiają go w jednym pomieszczeniu, albo na korytarzu, a resztę pomieszczeń zamykają, to legowisko powinno być ustawione właśnie w tym pokoju, w którym najwięcej czasu spędza pies. Jeśli to miejsce będzie często zmieniane, to pies może stracić poczucie bezpieczeństwa i czuć się zdezorientowany

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

            Oczywiście głównym przeznaczeniem legowiska jest spanie. Zazwyczaj jednak psiaki znoszą tam swoje największe skarby. Należą do nich na pewno najczęściej używane zabawki. Również gdy psiak dostanie jakiś smakołyk, to często ucieka z nim do legowiska. Dzieje się tak, ponieważ zwierzę czuje się tam bezpieczne.

            Podobnie jest w przypadku karania zwierzaka. Jeśli pies coś zbroi, pogryzie coś lub ściągnie jedzenie ze stołu i zostanie ukarany krzykiem, to zazwyczaj z podkulonym ogonem wraca do swojego legowiska.

            Psiakom zdarza się czasem obrażać na swojego pana. Jeśli nie uda im się uzyskać smakowitego kąska ze stołu lub jeśli zostaną ukarane, to często zachowują się one tak, jakby były obrażone. Udają wtedy, że nie słyszą swojego właściciela i również udają się do legowiska.

Jakie legowisko dla psa?

            Legowisko to miejsce, w którym pies spędza bardzo dużo czasu i w którym czuje się bezpiecznie. Warto więc sprawić psu legowisko, które będzie wygodne i przytulne. Oczywiście najważniejszy jest rozmiar. Psy śpią zwinięte w kulkę, ale zdarza im się również leżeć wyciągniętymi na wznak lub czasami na grzbiecie. Ich powierzchnia ciała zajmuje wtedy więcej miejsca i należy na to zwrócić uwagę podczas wybierania legowiska dla psa.

            Takie spania są zazwyczaj wykonane z miękkiego materiału, pluszu lub zamszu, dlatego nie będzie raczej problemów ze znalezieniem dla psiaka czegoś miękkiego i przytulnego.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

            Oczywiście na rynku nie jest dostępny jeden wzór, lecz kolor. Do wyboru jest ogromna ilość modeli, tak, że każdy, nawet najbardziej wymagający klient znajdzie coś odpowiedniego. Legowiska oprócz różnych kolorów i wzorów mają oczywiście różne kształty. Najpopularniejsze są prostokątne poduchy. Dobre sa legowiska z wysokim rantem, ponieważ dają one psu większe poczucie bezpieczeństwa. Można kupić psiakowi legowisko w kształcie domku lub budy, wykonanej oczywiście z miękkich materiałów.

            Warto zainwestować w legowiska obite wodoodporną tkaniną. Sprawdzają się również tkaniny odporne na brud. Wiadomo, że psiaki biegając po dworze brudzą się, a później cały brud przenoszą na swoje legowisko, więc lepiej aby materiał, z którego jest ono wykonane, był odporny na takie zabrudzenia, by potem łatwiej było prać spanie pieska.

Meble – legowiska

            Oczywiście dla osób bardziej wymagających są dostępne meble, które są produkowane z założeniem, że będą z nich korzystać zwierzaki. Mogą to być fotele ze specjalnymi poduchami, albo drewniane skrzynie, również z przystosowanym dla pieska miękkim obiciem. Takie meble sa jednak mniej popularne od typowych legowisk i jest je trudniej znaleźć niż te tradycyjne kolorowe poduchy.