Ruja u kotów – o trzeba trzeba wiedzieć i pamiętać?

Ruja to okres, w którym dochodzi u kotki do owulacji. Oznacza to, że organizm kotki przygotowuje się wtedy do zajścia w ciążę, czyli tym samym jest to okres aktywności płciowej. Wszyscy właściciele kotek, które mogą swobodnie poruszać się po podwórku, powinni uważnie obserwować zachowanie swoich pupilek, jeśli nie chcą dopuścić do ich ciąży.

Częstotliwość występowania rui

            Od organizmu kotki zależy to, kiedy pojawi się u niej pierwsza ruja. Zazwyczaj ma to miejsce między 5 a 12 miesiącem życia. Częstotliwość występowania rui również zależy od organizmu kotki, chociaż mogą mieć na to wpływ także inne czynniki, np. warunki w jakich żyje, to czy jest kotem żyjącym na wolnym powietrzu, czy raczej kotem domowym. Przyjmuje się, że koty, które żyją dziko lub są przez swoich właścicieli trzymane na podwórkach, mają ruję dwa razy w roku – na wiosnę i na jesień. Ruję wiosenną potocznie nazywa się marcowaniem. Natomiast kotki, które żyją w domach mogą przechodzić ruję od dwóch do pięciu razy rocznie. W skrajnych przypadkach może to mieć miejsce nawet co miesiąc lub co dwa tygodnie.

            Długość rui również nie może być dokładnie określona i u każdej samicy przebiega inaczej. Ruja może trwać od kilku dni nawet do dwóch tygodni.

kot
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Jak zachowuje się kot podczas rui?

            Rui u kotki raczej nie da się przegapić, ponieważ zwierzę zachowuje się bardzo charakterystycznie i raczej zwraca uwagę swojego właściciela. Najbardziej charakterystycznym objawem występowania rui jest ocieranie się kotki o wszystko, co napotka na swojej drodze. Zwierzak ociera się o meble i o nogi właściciela. Ocieraniu towarzyszy często miauczenie. Jednak różnie się ono od tradycyjnego kociego miauczenia. To występujące podczas rui jest przeciągle, długie i często bardzo męczące. Kotka w okresie płodnym może miauczeć bez przerwy przez kilka godzin, jest to więc trudny okres dla jej właściciela .

            Poza miauczeniem i ocieraniem się o różne przedmioty, kotki przyjmują różne pozycje. Przygotowują się w ten sposób na spotkanie z samcem, który ma je zapłodnić. Podkulają one pod siebie miednicę i odchylają ogon. Inna pozycja to kładzenie przedniej części ciała na podłodze i unoszenie tyłu, połączone z tupaniem tylnimi łapkami.

Jak zapobiec rui?

            Koty przeważnie żyjące na wsiach przy każdej rui zachodzą w ciąże, które jeśli są częste, obciążają organizm matki. Koty rodzące się co kilka miesięcy, także są problemem dla właściciela. Natomiast w przypadku kotów żyjących w zamkniętych domach i mieszkaniach bloków, czyli u właścicieli, którzy są w stanie przypilnować kota podczas rui i nie odpuścić do zajścia w ciążę problemem będzie samo przechodzenie rui. Męczy się zarówno kot, jak i jego pan. Nieustanne miauczenie, ocieranie się o meble, czasem nawet agresja mogą być dla właściciela męczące. Kotki, które nie mogą zrealizować swojego instynktu także się meczą i nie są szczęśliwe.

kot
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

            Najlepszym rozwiązaniem zapobiegającym rui, tym samym ciąży u kotów, jest sterylizacja. Zabieg ten jest najlepszą metoda antykoncepcji u kotek. Daje on stuprocentową pewność o bezpłodności kotek. Sprawia on także, że kotka przestaje być sterowana przez popęd. Taki zabieg wykonuje większość weterynarzy. Koszty sterylizacji mieszczą się w granicach 100-140zł w zależności od województwa. Kotka przed zabiegiem musi być poddana narkozie. Po zabiegu przez kilka godzin kotka będzie wybudzała się z narkozy. Należy ją wtedy bacznie obserwować. możliwe sa wymioty, lecz jest to dobry objaw i nie należy się nim przejmować. Kotka w czasie wybudzania może krążyć po całym domu, lecz będzie ona jeszcze pod lekkim wpływem narkozy, więc trzeba na nią bardzo uważać. Warto kupić kaftan, w który kotek będzie ubrany po operacji. Zapobiegnie to wygryzaniu szwów.

            Inną metodą zapobiegania rui jest antykoncepcja hormonalna. Jednak w tym przypadku konieczne jest regularne powtarzanie zastrzyków. Większość lekarzy zaleca jednak zabieg sterylizacji, który nie powoduje powikłań, które są możliwe w przypadku antykoncepcji hormonalnej. Wysterylizowanie kotki na pewno ułatwi życie zarówno właściciela, jak i samej zainteresowanej.